K probouzení přírody,na jaře neodmyslitelně patří i narození zvířátek, takže i líhnutí kuřat, kachňat, housat a dalších opeřenců. Zrození nového tvora je vždy kouzelný okamžik, ale pokud přírodě pomáháte, tak je vždy dobré vědět, jak na to a na co si dát pozor. Téma našeho článku je líhnutí kuřat od začátku až do konce, tzn. umělé líhnutí vs. přirozené líhnutí, výběr umělé líhně, jak vybrat správné násadové vejce a jak ho skladovat, podrobný postup samotného líhnutí kuřat a nakonec si projdeme časté chyby při líhnutí. Tak hurá, jdeme na to!
UMĚLÉ LÍHNUTÍ KUŘAT
V dnešní době je u většiny známých plemen drůbeže šlechtěním potlačen sklon k tzn. KVOKAVOSTI, která předchází tomu, že se ze slepice stane kvočna, která usedá na svá vejce a začíná pracovat na kuřátkách (tzv. přirozené líhnutí kuřat). Z tohoto důvodu se v dnešní době řada i drobnochovatelů uchyluje k umělému líhnutí kuřat.
PROČ SE POTLAČUJE KVOKAVOST?
Ve chvíli, kdy slepice začne kvokat, tak se jí snižuje snáška a slepice stále sedí na vlastních i cizích vejcích, zahřívá je a tím snižuje jejich trvanlivost.
PERSPEKTIVNÍ HEJNO SLEPIC
Základem úspěchu je pan Kohout! Ve slepičím hejně potřebujete alespoň jednoho kohouta, bez něho se vlastních kuřátek nikdy nedočkáte. Na hejno 8-15 slepic se doporučuje 1 kohout, ale je nutné počítat s tím, že čím větší hejno máte, tím je větší pravděpodobnost, že vajíčka některá vejce budou neoplozená, tzn. že z posbíraných násadových vajec, vložených do líhně, nebude nic. Máme vyzkoušeno, že nejefektivnější varianta je 8-10 slepiček na 1ho kohouta – DOPORUČUJEME.
NÁSADOVÁ VEJCE
Jaké vejce sbírat? Jak správně skladovat násadová vejce? Může se to zdát jako banalita, ale není tomu tak, správný výběr vajíček a skladování má velký vliv na úspěšnost líhnutí, takže doporučujeme tuto fázi nepodcenit. 😉
Jaká vejce sbírat?
Vybírejte si vajíčka, která mají průměrnou velikost, vejce nesmí být ani příliš malé ani příliš velké. Nejčastější velikost vejce je 55 g a více, záleží na chovaném plemenu slepiček.
Vejce by měla mít klasický tvar vajíčka, tzn. bez deformací, nesmí být příliš kulatá nebo zase naopak příliš oválná.
Sbírejte vejce, která mají celistvou skořápku, určitě nenasazujte poškozená nebo hodně špinavá vajíčka. POZOR, vajíčka nikdy neomýváme, můžete je otřít suchým hadrem nebo papírem, ale opravdu nikdy nepoužívat vodu.
DOPORUČUJEME pravidelné čištění snáškových hnízd,
tím si zajistíte dokonalou čistotu vajíček!
Jak dlouhou sbírat vejce?
Každý má svou osvědčenou metodu, ale obecně se doporučuje sbírat vejce 7-14 dní ,protože po 14ti dnech úspěšnost líhnutí rychle klesá. Nám se osvědčilo sbírat násadová vejce 10 dnů, takže DOPORUČUJEME.
Sbírání domácích vajíček by se mělo dělat 2-3x denně, zvláště v teplejších dnech, protože se vejce zbytečně zahřívají a tím se kazí.
Jak skladovat vejce?
Sesbíraná vajíčka by měla být v místnosti, kde je teplota 15-19 °C, obvykle tato teplota bývá na chodbě, v garáži či v dílně. Násadová vejce potřebují být v místnosti, kde se vlhkost vzduchu pohybuje okolo 60 %, nemějte strach, většina místností tyto hodnoty vlhkosti splňuje. 😉
Teplotu a vlhkost máme vyřešenou, teď ještě jak ukládat/pokládat vajíčka? Správné uložení vajíčka je špičatou stranou směrem dolu, dělá se to kvůli přirozenému umístění vzduchové bubliny vajíčka, která je umístěna na opačné straně. Pokud bychom to udělali obráceně a vajíčko umístili špičatou stranou nahoru, tak by se vzduchová bublina tlačila nahoru do špičatého konce a to by mělo negativní vliv na celé líhnutí. Určitě nezapomeňte každý den nebo každý druhý den vajíčka naklonit alespoň o 45 °, vyvarujete se tomu, že se vám přilepí žloutek na stěnu skořápky, což by usmrtilo embryo.
DOPORUČUJEME nepodcenit teplotu a vlhkost,
my si pořídili hned dva teploměry/vlhkoměr.
UMĚLÁ LÍHEŇ NA VEJCE
Nyní už víme, jak vybrat kvalitní násadové vejce, ale ještě potřebujeme umělou líheň, kdo které vejce přijdou.
Jak si vybrat líheň na vejce?
Dnes na trhu existuje spousta druhů umělých líhní na drůbež, takže výběr není vůbec jednoduchý. Firmy nabízí manuální, poloautomatické a automatické, záleží na vás, co preferujete. My určitě do začátku doporučujeme líhně automatické , kde se nemusíte starat o otáčení vajec, teplotu a ani vlhkost – “pouze” doléváte vodu.
Mezi další rozlišovací faktory patří kapacita líhně, jestli chcete mít líheň na 20 nebo 90 násadových vajec. Ve většině inkubátorů je možné líhnout kuřata, kachny, husy, krůty, křepelky, … Záleží, na rozměru resp. průměru stojánků pro vajíčka.
Pokud jste kutil nebo máte šikovného dědečka, tak si můžete troufnout na výrobu domácí líhně.
ZAČÁTEČNÍKŮM DOPORUČUJEME vybrat si kvalitnější model líhně,
vyhnete se tak řadě počátečních problémů.
POSTUP LÍHNUTÍ KUŘAT
Jak dát vejce do líhně?
Po 10ti dnech skladování přeneseme vejce na cca 12-24 hod. do místnosti, kde máme umístěnou líheň. Je dobré mít líheň v prostoru, kde je teplota cca 22-24 °C, protože to pomůže správnému fungování umělé líhně, která je v době líhnutí většinu času nastavena na 38,5 °C. Umělá líheň by se měla spustit 12-24 hod. před vložením samotných vajíček, tzn. že jí necháte “běžet” vč. vody …, ale bez vajíček – ve chvíli, kdy budete vkládat vajíčka do líhně, tak prostředí bude 100%.
DOPORUČUJEME zkontrolovat teplotu a vlhkost
v umělé líhni externím teploměrem
Teplota při líhnutí kuřat v líhni
Při líhnutí kuřátek nastavujeme 2 teploty, konkrétně:
- Teplota od 0-19 dne – optimální teplota je 37,8 °C
- Teplota od 19-21+ dne – optimální teplota je 37,2 °C
Vlhkost při líhnutí kuřat v líhni
Při líhnutí kuřátek nastavujeme 2 hladiny vlhkosti, konkrétně:
- Vlhkost od 0 – 19 dne – optimální vlhkost je 55-65 °
- Vlhkost od 19-21+ dne – optimální vlhkost je 65-75 °
NOVINKA PRO ROK 2024: Již brzy pro vás chystáme video o líhnutí kuřat na našem YouTube kanálu, tak si klikněte na tlačítko ODEBÍRAT, aby vám naše video neuteklo!
Otáčení vajec v líhni
Automatické líhně se dokáží sami starat o otáčení vajíček o 180 ° každé dvě hodiny, což vám ušetří spoustu času a starostí, takže DOPORUČUJEME. 😉 Vajíčka otáčíme 19 dnů. 19tý den všechny vajíčka vezeme a dáme je do tzv. dolíhně, co v podstatě znamená pouze vyndání stojánku na vajíčka a položení vajíček přímo na dno líhně, kde je plastové dělící dno. V dolíhni už vajíčka neotáčíme líheň vůbec neotvíráme, abychom nenarušili vnitřní mikroklima líhně. Během samotného procesu líhnutí sama klubající se kuřátka zvyšují vlhkost a teplotu v líhni, takže nemusíte mít obavu, že by tam 21. nebo 22. den bylo málo vody…
NÁŠ TIP PRO VYLEPŠENÍ DOLÍHNĚ:
Na plastové dělící dno je možné umístit s mírnými rozestupy dřevěné nebo plastové tyčky a mezi tyto tyčky položit vajíčka. Díky tomuto vylepšení se při líhnutí vajíčka nebudou kutálet přes celou líheň sem a tam, kuřátkům to ulehčí jejich cestě na svět.
Jak a kdy prosvítit vejce?
Prosvětlování vejcí se dělá proto, aby se zjistilo, zdali se v násadovém vejci začal vyvíjet nějaký život. Pokud zjistíme, že embryo se začalo vyvíjet, tak vejce v líhni ponecháváme a v opačném případě vajíčko z líhně odstraníme, aby v líhni zbytečně nešířilo případné nežádoucí bakterie či plísně.
Vejce prosvětlujeme 2x. První prosvětlování/prosvěcování vajec se provádí 5.-7. den, naše zkušenost je taková, že 5. den bylo prosvěcování stále dost neurčité, ale 6.-7. den jsou už “kostky vrženy” a poznali jsme živé fungující embryo, tzn. že nyní obvykle prosvěcujeme 6. den. Druhé prosvětlování vajec se provádí 17. – 18. den, těsně před umístěním vajíček do dolíhně.
Doba líhnutí kuřat v líhni
Na internetu se většinou dočte, že líhnutí kuřat trvá přesně 21 dní, ale není to pravidlem. Někdy se stane, že se kuřata líhnou ještě 22. nebo 23. den, takže pokud 21 den máte na světě pár kuřátek, tak žádnou zbytečnou paniku, poslechněte si, zdali ještě nevyklubaná vajíčka pípají nebo jsou naklovnutá … Určitě neuděláte chybu, když ještě 1 den počkáte. Podle ideálního scénáře by se kuřata měla 20. den začít klubat na svět a 21. den by měla být vylíhnutá. Důležité je, aby po vylíhnutí kuřátka zůstala 24 hod. v dolíhni, protože potřebují pořádně doschnout a nastartovat svůj organismus po tom výkonu. Mnoho začínajících chovatelů se obává, že dříve narozená kuřátka nebudou mít, co jíst a budou trpět hlady, ale nemusíte se vůbec bát, to se nestane. Kuřátka jsou jeden z živočichů, kteří mají od přírody nadělen žloutkový váček, který obsahuje dostatek výživy pro to, aby min. 24 hod. vydržela bez potravy a vody.
NÁŠ TIP: Každý den na cca 5 min. líheň odklopte a nechte vyměnit vzduch v líhni. Odklopením se dostane do líhně čerství vzduch a zároveň tak simulujte vstávání kvočny, která musí jíst, pít, …
SHRNUTÍ – Postup líhnutí kuřat v 10ti bodech:
1. Vybereme vhodná násadová vejce.
2. Správně skladujeme násadová vejce cca 10 dnů.
3. Spustíme a správně nastavíme (teplota a vlhkost) umělé líhně.
4. Externím teploměrem prověříme teplotu a vlhkost v líhni.
5. Vložíme násadová vejce do líhně.
6. Den 6. – prosvěcujeme vejce a odstraníme “neživá” vejce.
7. Den 17. – prosvěcujeme vejce a opět odstraníme “neživá” vejce.
8. Den 19. – vkládáme vejce do dolíhně
9. Den 20. – začíná klubání kuřátek
10. Den 21. – máme vylíhnutá kuřátka
Pokud máte v plánu líhnout kachny v líhni, tak doporučujeme náš článek zde.
PROBLÉMY A CHYBY PŘI LÍHNUTÍ KUŘAT
Při našem prvním líhnutí slepičích vajíček jsme nabyli pocitu, že máme problematiku umělého líhnutí nastudovanou tak, že úspěšnost musí být min. 120 %, 😀 ale nebyla to úplně pravda, protože ze 30ti nasazených vajíček do líhně se vyklubalo pouze 5 kuřátek, což bylo poměrně velké zklamání. Nicméně uvědomili jsme si, že žádný učený z nebe nespadl, zvlášť, když líhnete úplně poprvé. Důležité se “dopídit”, kde nastala chyba/chyby a těchto chyb se příště vyvarovat.
Naše největší problémy při líhnutí byly:
1) Špatná teplota a vlhkost v líhni
Upozornění, že bychom si měli externím teploměrem/vlhkoměrem změřit nakalibrovanou teplotu a vlhkost v umělé líhni, jsme vzali na lehkou váhu a neudělali jsme to, tím byla zásadní chyba na světě. V líhni po celou dobu líhnutí byla o 1-2 °C nižší teplota než by měla být a to zapříčinilo velmi pomalé líhnutí kuřátek a některým se ani nepodařilo dostat ven. Pozor, měření a nastavení teploty a vlhkosti v líhni se provádí zásadně bez násadových vajíček (tzn. v prázdné líhni), protože vejce mohou naměřené hodnoty v líhni výrazně zkreslovat.
2) Špatné skladování násadových vajec
Násadová vajíčka jsme skladovali v místnosti, kde byla ideální vlhkost, ale teplota byla příliš nízká (7-11 °C), což nedovolilo některým zárodkům kuřátek se začít vyvíjet.
3) Neoplodněná vajíčka
Zjistili jsme, že na naše volné “ustájení” slepičího stáda je děsně SUPER, ale na ty 2 ha, na kterých slepičky podnikají hon na červíky, jsou pro našeho kohoutího kapitána trošku oříšek. Kohout díky takové rozloze nedokáže efektivně “obskočit” všechny slepičky, takže se nám stává, že některá vajíčka jsou neoplodněná. Plánujeme si připravit speciální výběh s mobilním kurníkem, do kterého bychom umístili slepičí hejno před obdobím líhnutí, abychom se tomuto problému vyhnuli.
Případný neúspěch vás nesmí odradit,
musí vás poučit!
Máte vylíhnuto, vykrmeno a nevíte, jak jednoduše zabít kuře? Doporučujeme vám náš článek jak humánně zabít slepici – zde.
MÁTE ZKUŠENOSTI S LÍHNUTÍM?
Podělte se s námi o zkušenosti s líhnutím a napište nám zprávu nebo níže do komentářů pod článkem, vaši zkušenost. Náš článek rádi rozšíříme o vaše doporučení či rady, protože chceme, aby i ostatní čtenáři tohoto článku, kteří s líhnutím třeba začínají, byli úspěšní. Když se líhnutí opeřených tvorečků daří, tak je to opravdu upřímná radost, nicméně neúspěch může velmi rychle řadu lidí odradit, což by byla škoda.
LÍHNUTÍ KUŘAT zdar!
Jaká je doba líhnutí kuřat v líhni?
Obvyklá doba líhnutí je 21 dní, ale často se stává, že se kuřata líhnou i mezi 20. - 23. dnem. Vše záleží na nastavené teplotě a vlhkosti v líhni.
Jaká je správná teplota v líhni?
Optimální teplota v líhni 0. - 19. den je 37,8 °C. Teplota od 19. - 21. den je 37,2 °C.
Jak na prosvěcování vajec?
Prosvěcování vajec můžeme provádět klasickou (např. bodovou) baterkou. První prosvětlování/prosvěcování vajec se provádí 5.-7. den. Druhé prosvěcování vajec se provádí 17. - 18. den, těsně před umístěním vajíček do dolíhně.
Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku či YouTubu!