Zaznamenali jste, že vaše slepice poslední dobou snášejí méně vajec, jsou neklidné a mají zlámané peří? Nebo jste si snad všimli výrazných krvavých skvrn přímo na vejcích? V tom případě se nejspíš potýkáte s výskytem čmelíka kuřího, což je roztoč, který se živí převážně krví drůbeže. Prozradíme, jak zlikvidovat čmelíky u slepic a co proti čmelíkům u slepic nejvíce pomáhá.
Co jsou čmelíci?
Jako čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) se označuje krevsající parazit drůbeže a některých savců, který svým vzhledem na první pohled připomíná klíště. Jde o poměrně agresivního roztoče, který se přes den schovává a v noci vylézá z úkrytu, aby se mohl nakrmit na svém hostiteli. Někdy se mu pak říká také čmelík slepičí a setkat se můžete i s pojmenováním čmolíci nebo slepičí muňky.
Čmelík kuří je známý hlavně tím, že útočí na slepice, přičemž do kurníku tohoto roztoče obvykle zanesou divocí ptáci krmící se ve výběhu (například vrabci nebo třeba holubi). Kromě toho ale může napadnout také křepelky, husy, kachny, krůty nebo domácí holuby a někdy dokonce parazituje na psech, kočkách, koních a při nedostatku vhodných hostitelů dokonce i na lidech.
Ačkoliv je čmelík kuří drobný, během několika dní dokáže napáchat obrovské škody, a chovatelům tak často nezbývá nic jiného, než se svého původního slepičího hejna zbavit a pořídit si raději nové. Čmelíci se totiž velice rychle množí a v nestřeženém okamžiku mohou zamořit celý kurník, aniž by na to člověk stihl včas zareagovat.
Jak vypadá čmelík kuří?
Čmelíci jsou drobní pavoukovití tvorové, kteří mají osm nohou (čtyři páry) a tělo rozdělené do dvou částí. První z nich se nachází v přední části čmelíkova organismu, označuje se jako gnathosoma a zahrnuje ústní ústrojí. Jde o klepítka (chelicery) proměněná na bodcovité útvary. Zadní část těla se pak nazývá idiosoma a obsahuje kráčivé končetiny.
Mezi třetím a čtvrtým párem nohou se u dospělých jedinců nachází dýchací otvory (stigma), které u larvy chybí, takže dýchá skrze kutikulu (vrstva pokrývající povrch těla některých živočichů). Na hřbetu pak má čmelík jeden štítek, což platí u samečka i na břiše, zatímco u samičky jsou na spodní části těla štítky hned dva.
Pokud je čmelík hladový, dosahuje délky v rozmezí od 0,2 do 0,8 milimetru. Jakmile však nasaje krev hostitele, jeho tělo se o něco zvětší (zhruba na délku 1 milimetru) a v závislosti na množství zkonzumované potravy změní barvu ze světle šedé na červenou až hnědou (při krmení) nebo dokonce téměř na černou (při trávení).
Životní cyklus čmelíka kuřího
Čmelíci jsou známí tím, že se živí sáním krve hrabavé drůbeže, některých savců i různých exotičtějších ptáků. Jakmile se nakrmí, vrátí se do svého úkrytu, kde se páří a samičky později snášejí vajíčka. Každý den se jedná zhruba o 3 až 7 vajec, ze kterých se po uplynutí 2 až 3 dnů líhnou šestinohé larvy. Ty se nekrmí a pouze čekají, než se za den až dva vyvinou v osminohé protonymfy.
To ale ještě zdaleka není konec. Protonymfy se pro posun do dalšího vývojového stádia na rozdíl od larev nakrmit musí. Za 1 až 2 dny se z nich pak stávají deuteronymfy, které opět potřebují dostatek potravy, aby se mohly po uplynutí dalších 2 až 3 dnů proměnit v dospělé čmelíky. Tito jedinci pak mají až 5x vyšší spotřebu krve než předchozí stádia.
Během následujících 12 až 24 hodin vyhledávají čmelíci vhodné hostitele, na nichž se nakrmí, a cyklus se začíná opakovat nanovo. Samička přitom žije zhruba tři měsíce, v jejichž průběhu se za potravou vydá až 30x, takže je schopná naklást za svůj život stovky vajíček. K zamoření chovu čmelíky tak stačí pouze několik jedinců, kteří jsou ve velice krátkém čase schopní svůj počet zmnohonásobit.
Kde se čmelík kuří vyskytuje?
Čmelík kuří je noční roztoč, který v průběhu dne spí ve svém úkrytu. Nejčastěji se jedná o různé škvíry, štěrbiny a skuliny, které se nacházejí ve spárách dřevěných kurníků (hlavně těch zateplených), ale mohou to být také skrýše pod hřadem nebo útočiště v dřevěných snášedlech. Nakrmení čmelíci se obvykle shlukují do větších skupin, takže můžete narazit na viditelné „mapy“ tvořené dospělci, jejichž těla mají červenou až hnědou barvu.
Ačkoliv to spousta lidí netuší, čmelík kuří patří mezi nepravé parazity. To znamená, že na svém hostiteli netráví více času, než je nezbytně nutné k tomu, aby se dostatečně nakrmil. Své oběti napadá v nočních hodinách, a jakmile se dostatečně napije slepičí krve (zhruba po 30 minutách), hostitele opouští a přesouvá se do úkrytu, kde se může dále rozmnožovat.
Jak čmelíci slepice ovlivňují?
Čmelíci u slepic představují velice závažný problém. Patří totiž mezi přenašeče různých druhů chorob, mají na svědomí nižší kvalitu i produkci vajec a zároveň mohou napadenou drůbež výrazně oslabit. Ptáci pak hubnou, jsou unavení a celkově neklidní. V nejhorších případech dochází k jejich úhynu a chovatelé jsou nuceni se svého chovu úplně zbavit. Čmelíci navíc mohou drůbež nakazit nemocemi, kam patří ptačí cholera, neštovice nebo salmonelóza.
DOPORUČUJEME ČLÁNEK: Jak humánně zabít slepici? (krok po kroku)
Jak poznat čmelíky u slepic?
- Nižší kvalita vajec,
- menší produkce vajec,
- úplné zastavení snůšky vajec,
- skvrny od krve na vejcích,
- neklid a oslabení drůbeže,
- matné a poškozené opeření,
- bledé hřebínky,
- ztráta hmotnosti,
- úhyn kuřat.
Likvidace čmelíků v kurníku
Jakmile se objeví čmelíci na slepicích a chovatel si toho všimne, měl by začít okamžitě jednat. Při hubení těchto krevsajících parazitů přitom odborníci doporučují kombinovat přípravky, které slouží k likvidaci čmelíků v jejich úkrytech, s těmi, které se aplikují přímo na napadenou drůbež. Kromě toho je ale samozřejmě důležité dbát také na prevenci.
Jak se zbavit čmelíků v kurníku?
Pokud jste si všimli, že vám čmelíci v kurníku dělají neplechu, nezoufejte a zkuste situaci rychle a efektivně vyřešit. Jak proti čmelíkům nejlépe bojovat? Nejprve se pusťte do generálního úklidu v kurníku, všechno z něj vyndejte, důkladně omyjte a vydezinfikujte. Hřady je lepší spálit a raději sehnat nové, přičemž horko vyžene z úkrytů další jedince.
Počítejte také s tím, že jeden důkladný úklid pravděpodobně stačit nebude, jelikož se za pár dní vylíhne nová generace čmelíků, a budete muset vše ještě minimálně jednou zopakovat. Pokud jde o to, jaké přípravky (ať už chemické, nebo přírodní) na čmelíky opravdu pomáhají, k jejich likvidaci může přispět například:
- Křemelina – v tomto případě se jedná o přírodní látku, kterou chovatelé používají k ošetření kurníku, a to včetně veškerých spár, skulin a štěrbin, kde se čmelíci ukrývají. Před její aplikací je nutné kurník důsledně vyčistit a omýt horkou vodou (ideálně se savem). Jakmile vše vyschne, naneste na zasažená místa křemelinu a nezapomeňte při tom použít ochranné rukavice.
- Vápno – dalším přípravkem, který je možné použít pro dezinfekci celého kurníku, je vápno na čmelíky. Dle návodu ho smíchejte s vodou a následně jím pomocí štětky vymalujte všechny zdi i strop kurníku. Vše nechte alespoň týden vysychat a teprve poté sem opět zažeňte slepice.
- Rebel Čmelíkostop – jde o postřik na čmelíky, jenž se aplikuje hlavně na kurník a veškeré další příslušenství, které se na daném místě nachází. Než ho použijete, nejprve kurník důkladně vydezinfikujte a poté Čmelíkostop nastříkejte na všechny stěny, na strop, na podlahu i do veškerých spár a trhlin. V žádném případě jej ale neaplikujte přímo na slepice.
- Přípravky na hubení čmelíků – k likvidaci čmelíků se hodí i další přípravky, které jsou vhodné v případě, že můžete daný prostor zcela uzavřít. Jde o různé tekuté koncentráty, postřiky a další insekticidy (například ve formě fumigace, tedy za využití dýmovnice na čmelíky).
Jak na čmelíky u slepic?
Pokud se pouštíte do likvidace čmelíků u slepic, je nutné zbavit těchto parazitů i samotnou drůbež. To lze provést poměrně rychle a většinou o mnoho snáze než hubení čmelíků v kurníku. Nikdy pak ale nezapomeňte dodržet ochrannou lhůtu, která je v případě drůbežího masa stanovena na 28 dnů a pro vejce zhruba na 1 týden. K vyhubení roztočů u slepic vám přitom pomůže například:
- Dřevěný popel – ačkoliv se vám to možná zdá nepravděpodobné, jedním z prostředků, které skvěle poslouží k ošetření slepic napadených čmelíkem, je obyčejný popel ze spáleného dřeva. Ten použijte k přípravě popeliště, kde si slepice bude moci čistit peří, a zároveň ho nasypte drůbeži na všechna místa, kam ho slepice nedokáží aplikovat samy (na záda, hlavu nebo ocas). Celý proces pak několikrát opakujte, dokud se slepice čmelíků nezbaví.
- Křemelina – tento prostředek lze použít nejen k likvidaci čmelíků v kurníku, ale také pro přímé ošetření napadených zvířat. Stačí odchytit slepice a jedné za druhou postupně vtírat do peří zakoupenou křemelinu. Také ji pak můžete zamíchat do popeliště, ale pamatujte, že v tomto případě se nemusí přes peří dostat až na kůži a efekt tak nebude stoprocentní.
- Sprej proti čmelíkům – k odpuzení čmelíků se hodí také bio přípravky, které se formou postřiku aplikují přímo na napadená zvířata a dají se využít také pro ošetření zasažených ploch. Nikdy je ovšem nepřidávejte do krmiva nebo do vody, kterou budou zvířata pít.
- Ektosol pudr – tento přípravek na hubení čmelíků se sype do míst, kde se parazité pohybují (nedostane se však do všech škvír a není schopný nahradit klasický postřik), ale dá se aplikovat také přímo na napadenou drůbež.
Prevence
Nejdůležitějším pravidlem, jak se bránit proti napadení kurníku čmelíky, je udržovat ho vždy čistý. Těmto parazitům se totiž nejlépe daří ve špíně a rádi se uchylují do různých nevyčištěných škvír a trhlin. Doporučuje se proto celý kurník pravidelně čistit (a zaměřit se hlavně na spáry, kouty nebo špatně dostupné prostory), často vyměňovat slepicím podestýlku a případně vyzkoušet parní očistu.
Odborníci zároveň doporučují myslet na možný výskyt čmelíků již při stavbě kurníku. Udělejte jeho stěny hladké a beze spár, což výrazně sníží riziko, že se zde parazité zabydlí. Kromě toho pak stěny natřete vápnem nebo aplikujte křemelinu (tento krok pravidelně opakujte) a odstraňte veškeré předměty, které tam nemusí být. Jde třeba o různé plechy, cihly, trubky, linoleum, dutá stébla slámy nebo hnízda s falešným dnem.
Hřady, kde se čmelíci často schovávají, pro jistotu udělejte vyjímatelné, abyste je mohli pokaždé snadno očistit. Také není na škodu vyhotovit (nebo zakoupit) je ve dvou variantách, takže je budete moci postupně střídat. Veškeré pomůcky používané v chovu pravidelně dezinfikujte, a pokud chcete, aby se čmelíci v kurníku vůbec neusídlili, zkuste také omezit přístup divokých ptáků nejen přímo dovnitř, ale také ke krmítkům.
V minulosti lidé používali také řadu přírodních prostředků, které by měly čmelíky zaručeně odpudit. Pokud to chcete také vyzkoušet, do kurníku můžete umístit třeba kapradí, listy ořechu nebo tabáku či aromatické bylinky, jako je mateřídouška, levandule, anýz, tymián, fenykl a máta peprná. Vhodné je také připravit slepicím popeliště z dřevěného popele smíchaného s pískem a drcenou vápennou omítkou nebo křemelinou.
Kromě toho pak existuje i přírodní přípravek do vody proti čmelíkům, který má odpuzující efekt a snižuje rozmnožovací schopnost tohoto nenáviděného parazita. Dávkuje se podle návodu slepicím do pitné vody, přičemž je bezpečný pro zvířata i pro člověka. Kromě toho, že brání drůbež před napadením čmelíky, navíc může díky obsaženým bylinným extraktům působit preventivně také proti střevním parazitům.
Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku či YouTubu!