5 důvodů, PROČ CHOVAT SLEPICE

Domácí vejce - Slepice

Před dvěma lety jsme se přestěhovali z pražského bytu na venkov a už dávno před tím jsme věděli, že pokud budeme mít někdy v budoucnu aspoň 5 m2 zahrádky, tak si pořídíme vlastní slepice.

 

SLEPICE?

Když se řekne domácí chov slepic, tak se většině z nás vybaví malá, oplocená a rozbahněná část zahrady, na které se pohybuje 10-15 slepiček, která chodí snášet vajíčka do kurníku. Poznáváte v tom chov našich babiček? 🙂 Zcela jistě je tato varianta chovu o mnoho lepší, než jsou podmínky klecových či podestýlkových chovů, ale slepice je pták z řádu Hrabivých, který potřebuje dostatečný prostor pro shánění vlastní potravy.

Sami jsem měli představu 5 m2 pro 10 slepic, ale postupem času jsme změnili názor, konkrétně ho změnila naše “lenost” v podobě nepostavení plánovaného oplocení kolem kurníku. Po několika dnech, co se slepičky aklimatizovaly v novém interiéru domova, jsme je vypustili ven bez oplocení a během chvíle nastal doslova slepičí koncert – slepice před stodolou, za stodolou, na dvorku, na hnoji, v rybníčku, ve výběhu, ve stájí, prostě slepice byly úplně všude. Dnes už moc dobře chápeme, proč naši předci často mívali u vchodu do domu nízká dřevěná vrátka. 🙂

Pokud slepičkám dopřejte celou zahradu nebo alespoň dostatečně velký výběh, tak ony se vám odvděčí tím, že vám zahradu …

  • nevyhrabou na bahno/hlínu
  • pohnojí svým organickým trusem
  • nezanesou hromadou svého trusu (na velké ploše je min. trusu)
  • zbaví nežádoucích červíků a škůdců

Samozřejmě, né každý má takové možnosti a proto fandíme všem, kteří doma slepičky chovají nebo se pro chov slepic rozhodnou zabývat. Určitě jim bude o 1000 % u milujícího člověk v malém výběhu, než u podnikatele v kleci, která odpovídá rozměrům jednoho listu A4.

 Volný chov slepic

 

PROČ MÍT VLASTNÍ CHOV SLEPIC?

Slepice jsou kouzelná hospodářská zvířata, které jsou velmi snadná z pohledu chovu a na druhé straně vám přináší spoustu benefitů, jako jsou fantastická domácí vejce, přírodní hnojivo pro kytičky či zahrádku, zbaví zahradu nežádoucích škůdců, mohou být zdrojem domácího velice kvalitního kuřecího masa (domácí porážka drůbeže – humánně), … Slepice a jejich chov zdobí krásný život na venkově.

 

5 důvodů, proč mít vlastní chov slepic:

 

1. VLASTNÍ DOMÁCÍ VEJCE

Slepice kladou vejce obsahující spoustu vitamínu a minerálů, které pozitivně ovlivňují lidský organismus. Všeobecně známá věc je, že vaječný bílek dodává do lidského těla potřebnou bílkovinu, která následně slouží pro tvorbu kostí, svalů …, ale věděli jste, že podle této studie domácí vejce obsahují:

  • 3x více VITAMÍNU A
  • 2x více OMEGA-3
  • 7x více BETA-KAROTENU
  • 6x více VITAMÍNU D

Domácí vejce z volného chovu zcela jistě poznáte na chuti a na jejich barvě. Pokud si doma uděláte míchaná vajíčka z volného chovu, tak budou velmi výrazná co do chuti, jejich barva bude sytě žlutá až oranžová a snídaně pro vás bude gurmánský zážitek. Naproti tomu vejce z klecového chovu mají naprosto nulovou chuť, která často připomíná nějakou neznámou plastovou hmotu a barva je mrazírenská bílá.

 

2. NÍZKÉ NÁKLADY NA CHOV SLEPIC

Cena slepice

Cena slepic se pohybuje od 60 – 300 Kč. Záleží na stáří a plemeni slepičky. Pořídíte kuřátko  5-ti denní kuřátko za 60 Kč nebo 20-ti týdnů starou kuřici za 180 Kč (průměrná cena).

My jsme si na začátku pořídili 20 týdnů staré kuřice plemena Sussex a určitě je můžeme doporučit všem začínajícím chovatelům, protože je to velmi nenáročné plemeno.

Jak dlouho vám slepice vydrží? / Jak dlouho žije slepice? Průměrný věk slepice je 4 – 5 let. Nicméně je nutné počítat s tím, že od 2 let slepičce klesá její snáška.

Další věcí, která vám zlepší ekonomiku chovů může být vlastní líhnutí kuřat, tomuto tématu se podrobně věnujeme v článků “Líhnutí kuřat krok za krokem” – čtěte ZDE!

Kurník pro slepice

Rozhodně není nutné pořizovat pro slepičky nový kurník, pokud máte doma nějakou starou kůlnu či chlívek, tak se toho nebojte a udělejte jim útočiště tam. V případě, že nic takového nevlastníte a drželi někdy v ruce pilku a kladívko, tak v sobě probuďte kutilského ducha, najděte doma pár dřevěných prkének a pusťte se do stavby své pomocí, na webu naleznete spoustu návodných článků, jak postavit vlastní kurník. 😉

### Nebojte se stavby kurníku! ###

 

3. KRMENÍ SLEPIC JE SNADNÉ

Existuje několik přístupů, jak krmit své slepice. Mezi ty nejrozšířenější patří dva:

  1. Granule a směsi
  2. Obilí a zbytky

Granule a směsi je volba krmné strategie, která je pro chovatele velmi snadná a pohodlná. Výrobci krmiv do granule či směsi zapracují potřebné vitamíny a minerály, které jsou pro tělo slepičky v konkrétním věku (např. kuřátko, nosnice, …) potřebné, takže nemusíte řešit sloužení krmné dávky, tzn. vhodné pro úplné začátečníky. Tato varianta ekonomicky nejnáročnější a zároveň u ní musí člověk důvěřovat výrobci, že je vše tak, jak uvádí na obalu.

Krmení obilím (nejčastěji pšenicí) doplněno o dávku potravin, které zbydou v kuchyni, tzv. zbytků. Plus samozřejmě venkovní výběh, kde si slepičky sezobnou kousek travičky, nějakého toho broučka či červíka, … Už tato varianta krmení je ekonomicky poměrně nenáročná, nicméně existují i sofistikovanější přístupy, které dokážou snížit krmné náklady až na 0 Kč. Jednomu takovém přístupu budeme na našem blogu věnovat extra článek, takže se můžete těšit. 🙂

 

### Slepice milují zbytky, ale pamatujte,

né všechny jsou pro ně dobré! ###

 

Náklady nám dokáže snížit velikost výběhu, přítomnost kompostu, chytré osázený ovocných keřů, … A pokud to budete chtít dovést do dokonalosti, tak můžete zbudovat, tzn. Jedlý / Slepičí les, který si vaše slepičky zcela jistě zamilují.

 

4. ZBAVÍ VÁS NEŽÁDOUCÍCH ŠKŮDCŮ

Máte na zahradě švestku nebo jiný ovocný stromek, jehož plody trpí na červíky, tak v tom případě jste našli “levnou pracovní sílu”, které vás tohoto problému zbaví. Slepičky pusťte pod strom a oni se o vše postarají.

Slepičky si také na vaší zahradě poradí s:

  • hmyzem, brouky, červy,…
  • spadaným shnilým ovocem
  • pohnojením zahrady či přípravou hnojiva pro vaší zahrádku

 

5. SLEPICE JSOU ZÁBAVNÉ 🙂

Buďte si jistí, že slepice vás zcela jistě a upřímně pobaví. My každý den žasneme nad tím, když se hejno slepic ženě plnou rychlostí napříč výběhem kolem půl tunového koně a ten nevěřícně zírá, co se to děje, možná se i trošku bojí. Kvokající kočovné nájezdníky prostě nic nezastraší, protože na druhé straně výběhu se objevila nějaká ta tlusťoučká žížala a nebo kobylinec, a tak je potřeba rychle zakročit. Pokud jde o jídlo, jejich vynalézavost nemá hranice.

 

Chov slepic je nenáročný, levný a má nepřeberné množství benefitů. Pokud máte aspoň trošku prostoru, tak rozhodně neváhejte a jděte do toho!

DRŮBĚŽI zdar! 

 

Proč mít vlastní chov slepic? 🐔

Slepice je hospodářské zvíře, které přinese spoustu benefitů ů domácí vejce, přírodní hnojivo, zbaví zahradu nežádoucích škůdců a také může být zdrojem velmi kvalitního kuřecího masa.

Jaké jsou náklady na chov slepic? 💰

Náklady jsou nízké. Potřebujete: 1. Koupit /postavit kurník nebo připravit jiné bydlení pro slepičky, 2. Potřebujete krmení - např. krmná směs, obilí, granule, bio odpad z kuchyně, ... 3. Potřebujete koupit samotné slepičky, kdy počítejte, že cena se pohybuje okolo 180 Kč za 20 týdnů starou kuřici.

Jsou vejce zdravá? 🥚

Ano, vajíčka jsou zdravá. Obsahují spoustu vitamínů a minerálů.

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

 

 

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?