Bydlíme na statku! Z pražského bytu na venkov.

Fríský kůň

Na jaře minulého roku se nám splnil jeden velký sen a přestěhovali jsme se z pražského sídliště do malebné vesničky s 11ti trvalými obyvateli. Už nemáme za barákem Albert ani večerku a o rozvážkové službě jídla si můžeme nechat jen zdát. Máme ale 2 pouliční lampy! Místo výhledu na obchodní centrum, nám dávají srnky dobrou noc a sem tam nám kuna vleze do sklepa a sežere vajíčka. Někdy je to náročné, stálo nás to spoustu dřiny, jak fyzické, tak psychické, ale stojí to za to!

 

Od května jsem už pochopila několik základních věcí a rozdílů, které sebou přináší život na vesnici a rekonstrukce staršího baráku. Bez kontaktů se neobejdete. Je dobré vědět, kdo má v okolních vesnicích traktor, bagr, malý bagr, velký bagr, dodávku, pilu, dřevo, kameny, nákladní auto s rukou, nákladní auto bez ruky..

 

Dieslový kompresor

Čas je relativní pojem. Pokud má někdo něco přivést, prostě buďte doma celý den a čekejte na jeho zaklepání na okno. Smska je cizí slovo a využívání této “aplikace” zde rozhodně nečekejte (a e-mail už vůbec ne).

 

Sekat a hrabat ručně hektar výběhu je práce na několik dní, ne na hodinu a fakt to není sranda. Nejezděte nakupovat v čase oběda, většina obchodů má polední pauzu. Také nejezděte nakupovat v pondělí, to mají totiž obchody zavřeno celý den. Pořiďte si závěsy. Protože některé sousedky by rády do detailu viděly, co nového jste si tedy pořídili a nedej bože, aby to bylo hezký. Protože, ruku na srdce, ale kde jste na to kruci vzali?!

Stáje

Studna má spoustu výhod, ale je dobré myslet na to, že může vyschnout (nejlépe, když máte zrovna oslavu narozenin a čekáte příjezd 20 hostů), že voda nemusí být vždy v nezávadném stavu (přítomnost fekálních bakterií určitě nepotěší, věřte mi) a že když nejde elektrika, neumyjete si ani ruce. A to po kontaktu s vidlema a hnojem není úplně ideální stav. Je vám doma zima? Na pouhé otočení kohoutkem na topení zapomeňte a běžte si hezky popovídat s kamny a zkuste se modlit, aby všichni duchové ohně stáli při vás a prostě se to konečně rozhořelo. Rovnání několika kubíků dřeva je taky super víkendová zábavička, to vás protáhne tak, že John Reed Fitness se může jít zahrabat.

Oheň v kamnech

A ten nejdůležitější bod? VŽDYCKY mějte řemeslníky v záloze. Rozkopaná kuchyň, ve které se nedá fungovat a 2měsíční čekání na někoho, kdo vás z téhle kaše vytáhne, je trochu na léčebnu. Kor, když to Dámejídlo si do vaší milované vísky prostě neobjednáte.

Ale mít celou svou nejen zvířecí rodinku pohromadě a šťastnou, to vždycky překoná všechny nesnáze. Je to splněný sen a radost budovat něco hmatatelného, co má takové kouzlo.

Díky za tuhle příležitost!

Vánoce - rodina

Kočičí láska

Psí láska

Koně ve výběhu

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

 

 

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?