Jak udělat Domácí Kečup?

Domácí kečup a kari koření

Možná přemýšlíte, proč se vlastně pouštět do tvorby vlastního kečupu, když si ho můžete koupit prakticky v každé sámošce nebo v každém supermarketu. Odpověď je ale velice jednoduchá – domácímu kečupu se zkrátka nic nevyrovná. Kromě toho, že si jej můžete dochutit dle vlastních preferencí, totiž přesně více, jaké suroviny jste při jeho přípravě použili.

Ať už si vyrobíte babiččin domácí kečup, nebo zvolíte nějaký zajímavý recept z internetu, vždy budete mít jistotu, že se v něm nebudou ukrývat žádné přídavné látky navíc, jako jsou zahušťovadla, emulgátory, barviva, konzervanty nebo zvýrazňovače chuti. Pokud máte navíc k dispozici vlastní rajčata, jedná se samozřejmě o levnější variantu, než kdybyste měli kečup neustále kupovat.

Žádný univerzální recept na domácí kečup, který by používali všichni kuchaři i kuchařky, samozřejmě neexistuje. Každý má totiž svůj oblíbený recept na kečup z domácích rajčat, jenž odpovídá jeho možnostem a chuťovým preferencím. Základem jsou ale téměř vždy rajčata, ocet, cukr a sůl. Další ingredience se pak mění podle toho, jak si daný člověk přeje dobrý domácí kečup dochutit.

Záleží pouze na vás, zda budete připravovat sladký domácí kečup, nebo vás naopak uchvátil pikantní domácí kečup. Někteří pak obohacují základní směs také o další suroviny, které ji pomohou ozvláštnit. Velice chutný je třeba domácí rajčatový kečup z jablek, domácí kečup s cuketou nebo domácí kečup s česnekem. Hojně poptávaný je ale i recept na domácí kečup bez cukru.

Kromě rajčat a dalších ingrediencí se vám bude hodit také velký hrnec se silným dnem, kde se připravovaný kečup nebude příliš snadno připalovat. Dále si nachystejte i jemné síto nebo bavlněné plátno, přes které rajčatovou směs ve správný čas propasírujete, abyste získali hladkou hmotu bez semínek nebo jiných pevnějších částí, ze které se pak stane nejlepší domácí kečup.

Pokud plánujete svůj kečup mixovat (někteří to dělají, jiní to nedoporučují), připravte si také vhodný ponorný tyčový mixér. Kromě toho pak budete potřebovat i skleničky s pevnými víčky, které byste měli předem umýt a sterilizovat v hrnci s vroucí vodou. Jakou velikost zvolíte, je pak samozřejmě jen na vás, ale lidé obvykle volí menší skleničky, jejichž obsah je možné po otevření rychle spotřebovat.

 

Jak zahustit kečup?

Spousta lidí si neví rady, jak zahustit domácí kečup, aby měl tu správnou konzistenci. Pokud je přepasírovaná směs během přípravy kečupu příliš řídká, vařte ji v hrnci bez pokličky pouze při mírné teplotě, dokud trochu nezhoustne. Někdy to může trvat 20 minut, jindy klidně i 2 hodiny, ale nenechte se odradit. Hodně totiž záleží na tom, kolik vody rajčata obsahují.

Kečup se tedy zahustí odpařením přebytečné vody, takže rozhodně není nutné přidávat žádný škrob, který by směsi pouze uškodil. Částečně pak mohou pomoci také jablka, která dodají této pochoutce sladší chuť, ale také větší objem. Klasická žlutá cibule se zase přidává z toho důvodu, že pomůže udělat kečup o něco štiplavější. Stejně tak paletu chutí rozšíří i paprika.  

 

Jaké koření do kečupu přidat?

Naprostý základ pro výrobu kečupu tvoří kromě rajčat také ocet, sůl a cukr. Tyto suroviny dodají rajčatové směsi tu správnou chuť, ale také se postarají o její zakonzervování, aniž byste museli přidávat nějaké umělé látky. Koření se pak do kečupu přidává z toho důvodu, aby mu dodalo tu správnou chuť, díky které se nebudete moci této pochoutky nabažit.

Obvykle se jedná o základní suroviny, jako je bobkový list, nové koření nebo sušený tymián. Kromě toho však můžete využít i další koření, jako je mletá sladká paprika, mletá pálivá paprika, hřebíček, černý pepř, mletá skořice, hořčičné semínko nebo třeba sušený česnek. Vše záleží pouze na vašich chuťových preferencích nebo na tom, co zrovna máte doma po ruce.

Pokud dáváte přednost ostrému kečupu, zkuste klidně během jeho přípravy využít také chilli nebo kari pastu. Experimentovat můžete, jak se vám zlíbí. Pouze vždy pamatujte na to, že po uvaření a vychlazení, když se kečup trochu rozleží, bývá jeho chuť méně kyselá, ale naopak více ostrá. Proto raději při experimentech odeberte ze základu pouze část, kterou ochutíte zvlášť.  

 

Jak uchovat domácí kečup?

Pokud plánujete udělat pouze dvě nebo tři skleničky domácího kečupu, které brzy spotřebujete, nemusíte se pouštět do zavařování. Jestliže ale máte k dispozici velké množství rajčat a všechna plánujete využít právě pro přípravu kečupu na delší dobu, rozhodně je budete muset sterilovat. Jinak by se totiž váš domácí rajčatový kečup mohl velice rychle zkazit.  

 

Jak dlouho se zavařuje kečup?

Chcete-li domácí kečup zavařit, vložte sklenice s horkou směsí do hrnce a zalijte je vodou tak, aby sahala zhruba 1 centimetr pod jejich okraj. Vodu v hrnci pak nechte ohřát zhruba na 80 °C a zavařujte kečup po dobu 25 až 30 minut. Následně sklenice vytáhněte z hrnce, položte je na utěrku otočené dnem vzhůru a než je uložíte na vybrané místo, nechte je úplně vychladnout.  

 

Jak dlouho vydrží domácí kečup?

Když si připravíte klasický domácí kečup, který ještě horký nalijete do připravených sklenic a ty pak zavíčkujete a necháte stát dnem vzhůru, následně byste ho měli nechat nějakou dobu odpočívat, aby vychladl. Pokud jej pak vložíte do lednice, měl by vám zde zavřený vydržet až 6 měsíců. Rozhodnete-li se kečup zavařit a umístit do špajzu nebo do sklepa, jeho trvanlivost by se měla prodloužit až na 1 rok.

 

3 Nejlepší recepty na Domácí Kečup:

 

Klasický domácí Kečup bez jablek

Domácí Kečup s jablky

Kečup bez cukru

 

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?