Konzumace starých vajec se obecně rozhodně nedoporučuje. Proto byste měli vajíčka zpracovat ideálně, když jsou ještě čerstvá, nebo nejpozději předtím, než skončí jejich minimální trvanlivost. I když si ale budete dávat dobrý pozor, může se stát, že se mezi vajíčky (ať už domácími, nebo z obchodu) objeví pukavec. Pokud ho neobjevíte včas, může to mít nepříjemné následky.
Jestliže přemýšlíte, co se stane, když sním zkažené vejce, potíže se při konzumaci pukavce obvykle liší v závislosti na tom, zda jste snědli tepelně upravenou variantu (například vejce natvrdo), nebo se jednalo o vajíčko syrové (málo udělaná míchaná vajíčka nebo třeba vejcem zalité těstoviny, které se pak již dostatečně dlouho nepekly).
V prvním případě vás pravděpodobně potrápí nepříjemné bolesti břicha, nevolnost a průjem. Sníte-li ovšem nedostatečně tepelně zpracované vejce, situace může být mnohem horší. Hrozí vám riziko rozvoje salmonelózy, což je akutní průjmové bakteriální onemocnění, které mají na svědomí bakterie rodu Salmonella.
Do několika hodin po konzumaci zkaženého vajíčka se člověku typicky udělá špatně, ale inkubační doba může být i delší (až dva dny). Nemoc pak většinou doprovází bolesti žaludku, křeče, horečka, zimnice, zvracení, vodnatý průjem (někdy s příměsí hlenu a krve), celková únava a schvácenost nebo třeba malátnost. U některých osob se však mohou rozvinout i závažnější komplikace.
Situaci rozhodně nepodceňujte a vyhledejte lékaře. Pokud se u vás skutečně potvrdí salmonelóza, budete muset dodržovat klidový režim a speciální dietu. Někdy pomohou také léky (dezinficiencia či adsorbencia) a důležité je hlavně doplňování dostatečného množství tekutin. V horších případech ovšem lékaři musí pacienta hospitalizovat.
Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku či YouTubu!