Rekonstrukce kamenné stodoly

Přesně před dvěma lety jsme se přestěhovali z Prahy na venkov, do stoletého statku. Venkovské stavení ale  potřebovalo pro další naše fungování rekonstrukci. Práci jsme započali na rekonstrukci staré kamenné stodoly s cihlovými klenutými stropy. Stodola nyní slouží jako stáje pro koně, velká sedlovna a sklad krmiva. A také je to pro nás jedno z nejkouzelnějších míst celého statku. V létě ji používáme z části jako letní kuchyň, kde pořádáme rodinné oslavy. Díky příjemné teplotě i v těch největších letních horkách je to ideální místo na posezení i v běžných dnech.

 

REKONSTRUKCE VENKOVSKÉ USEDLOSTI

Naše stavení je z roku 1912 a stodola dříve sloužila jako ustájení pro skot, který na našem statku bývalí hospodáří chovali. Stodola je kamenná, s krásnými klenutými stropy z cihel. Byla to asi ta nejvíce zchátralá část stavení, které ale na druhou stranu v sobě skrývala ten největší potenciál, jak se stát místem nejkrásnějším.  Proto jsme práci začali právě zde.

Před rekonstrukcí

Rekonstrujeme stodolu na stáje

Vytvořit z místa trochu strašidelného místo, kde nám a koním bude příjemně, stálo hodně plánování, práce a i financí.  Stodola byla hodně vlhká, bylo třeba ji odizolovat. Dále jsme museli 1,5 metru snížit podlahy. Také navést do objektu vodu, udělat odpady a elektroinstalaci. Vlhké zdi byly zčásti vyřešeny ztraceným bedněním. Atypická okna a vrata byla nutná řešit zakázkou na míru naším zámečníkem a truhlářem.

Průběh rekonstrukce

Průběh rekonstrukce

Průběh rekonstrukce

Průběh rekonstrukce, pohled zezadu.

 

Nejkrásnější? Rozhodně klenuté cihlové stropy!

Klenuté cihlové stropy byly schovány pod omítkou a bylo nutné je ručně očistit a při tom doufat, že nikde nebudou porušené. A to se povedlo! Naštěstí pod vrstvou malty se opravdu schovávala překrásná ukázka ruční práce předchozích sedláků a klobouk dolu, za to, jakou krásnou práci odvedli. Doteď nechápu, jak mohli něco takového vytvořit. Stropy jsme v první fázi čistili ručně, ale bohužel se nepodařilo dočistit do “čista” a bylo nutné vymyslet řešení, jak odstranit zbylé nečistoty. Nakonec jako nejlepší řešení se ukázalo pískové očištění pomocí pískovačky.

Před rekonstrukcí, neodhalené klenby.

 

Čištění stropů.

Historický dieselový kompresor na pískování.

Porovnání dočištěného stropu píškovačkou a nedočištěné části.

Vybavení stájí pro koně

Tou nejzábavnější a nejkreativnější částí bylo plánování vybavení stájí, podlahy, obkladů a i samotných boxů pro koně.V hlavě jsme měli mnoho nápadů a rozhodně jsme věděli, že se nechceme spokojit s katalogovou nabídkou boxů, ale vytvořit si vlastní návrh, který esteticky zapadne do prostoru. A to se nám snad i povedlo.

Boxy pro koně.

Jak na rekonstrukci ušetřit peníze

Jestli jsme se něco naučili, tak rozhodně to, že je důležité zjišťovat co nejvíce informací. Nestačí se spoléhat na nabídku firem, které mají ve většině případů cenově přemrštěné nabídky. Hledání alternativ a jiných možností dokáže ušetřit spoustu peněz a i dalších zbytečných komplikací v budoucnu. Nebát se oslovit někoho s podobnou zkušeností a sbírat informace, ze kterých si pak vytvořit to nejlepší možné řešení. Stálo to sice mnohem více času, ale snížilo nám to náklady nejméně o polovinu.

Výsledek

Osvětlení a stropy.

Retro vypínače.

Osvětlení.

Výsledná fotka.

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

 

 

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?