Recept na výrobu medu z pampelišek

jednoduchý návod na výrobu domácího emdu

Jakmile se na zahrádkách začnou na přelomu dubna a května objevovat žluté hlavičky pampelišek, je to znamení, že nejenom přichází léto, ale je ideální čas na první letošní výrobu. A to pampeliškového medu. Tak vymýt skleničky a s chutí do toho!

 

Kdy sbírat pampelišky na výrobu medu?

Pampelišky pro výrobu medu sbíráme v době jejich kvetení. Nejhojnější kvetení pampelišek můžeme pozorovat od poloviny dubna do poloviny května, záleží hodně na počasí a oblasti, ve které bydlíme. Konec konců pampelišky kvetou i v průběhu celého léta, ale pro výrobu medu potřebujeme nasbírat větší množství, takže se nám bude hodit co nejhojnější počet vykvetlých žlutých hlaviček.

Ideální čas na sběr květů je ráno, hned po jejich otevření. Během dopoledne se začnou na pampeliškách hemžit i včelky, které jsou lačné po nektaru, který si tenktokrát chceme nechat my, pro výrobu domácího pampeliškového medu, takže se vyplatí být rychlejší a sbírat ještě za ranní rosy.

Mysleme také na místo, kde pampelišky sbíráme. Ideální je vlastní zahrádka, případně se vyplatí si udělat výlet do přírody, na čisté místo, které nebude znečištěné od pejsků a bude v dostatečné vzdálenosti od silnic.

Ingredience

  • 200 rozkvetlých pampelišek
  • 1 bio citron
  • 1 kg cukru
  • 1 l kohoutkové vody

Postup

  • Pampeliškové květy pečlivě probereme, sundáme případný hmyz a očistíme od dalších nečistot.
  • Citron si nakrájíme na kolečka.
  • Citron společně s květy vložíme do velkého hrnce a zalijeme 1litrem vody, přivedeme k varu a čtvrt hodiny povaříme a pak necháme odstát.
  • Vychladlý pampeliškový odvar uložíme na 24 hodin do chladného a tmavého místa.
  • Následující den přes plátno scedíme, k výluhu přidáme cukr a vaříme na mírném ohni až do zhoustnutí. Vaření trvá cca 15- 20 minut, čím delší dobu vaříme, tím více med zhoustne.

     

    Vaříme pampeliškový med

    Vaření pampeliškového medu

     

Jak dlouho vydrží pampeliškový med?

Pampeliškový med vydrží až do zimy. My jej máme ve spíži a při podzimním a zimním nachlazení si ho rádi přidáváme do teplého čaje. 

Jak skladovat pampeliškový med?

Skladování pampeliškového medu je nenáročné, stačí vám tmavé místo. Bohatě postačí spíž, ve které uchováváte další potraviny, které nemusí být přímo v ledničce. Uchováváme v uzavřených sklenicích.

Dobrou chuť!

Hotový pampeliškový med ve skleničce.

 

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

 

 

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?