Jak správně stříhat a tvarovat živý plot z Bobkovišně?

Živý plot na zahradě

Jak se starat o živý plot?

Výsadbou bobkovišní to samozřejmě nekončí. Živé ploty z těchto rostlin totiž potřebují hodně vláhy, takže by se měly sázet buď do menších prohlubní, nebo byste kolem nich měli vytvořit speciální závlahové okraje, aby se voda při zalévání na místě mohla dobře zachytit. To samé pak samozřejmě platí také pro vodu dešťovou. Rostliny navíc potřebují vláhu i v zimě, když půda není promrzlá.

Kromě toho je nutné živý plot z bobkovišní také pravidelně stříhat (stejně jako solitérní rostliny) a tvarovat. Skutečnost, jak rychle roste bobkovišeň, samozřejmě závisí na konkrétní odrůdě (například kultivar Novita vykazuje roční přírůstek v rozmezí od 30 do 50 centimetrů). Pokud ovšem nechcete mít na zahradě neudržovanou stěnu z bobkovišní, dbejte na pravidelný řez.

 

Kdy se stříhá bobkovišeň?

Vzrostlé bobkovišně je dobré zastřihávat dvakrát ročně, a to na jaře a potom ještě jednou na podzim. Poprvé se to provádí obvykle v březnu, kdy už nehrozí žádné výrazné mrazy, a podruhé v průběhu září. Oba dva řezy jsou přitom důležité z estetického hlediska, ale zároveň podporují další růst bobkovišní a pomohou vytvarovat dřeviny podle vašich představ.

Bobkovišně velice rychle rostou a poměrně dobře snášejí všechny druhy řezů. Právě z toho důvodu je můžete lehce vytvarovat do požadované výšky i podoby, což přispělo k tomu, že se tyto dřeviny staly jedním z nejoblíbenějších základů pro živé ploty na našem území. Nezapomínejte nicméně na to, že jejich údržba bude z vaší strany každoročně potřebovat dostatek času a energie.

Pokud jde o to, jak se stříhá bobkovišeň, u mladých rostlin je velmi důležité správné načasování řezu. Ten se provádí výhradně před rašením nebo až po odkvětu. Jestliže navíc toužíte po tom, aby živý plot vypadal opravdu skvěle, nepoužívejte klasický plotostřih, ale stříhejte bobkovišně ručně, pomocí vydezinfikovaných nůžek. Pouze tak zůstanou všechny listy neporušené.

Na jaře se bobkovišně seřezávají a prosvětlují, a to tak, že odstraníte tenké větvičky, které vaše keře příliš zahušťují. Na keři byste také neměli nechávat příliš slabé větvičky nebo výhonky, které kazí celkový symetrický dojem. Rozhodně přitom nezapomínejte na to, že řez se provádí pouze za suchého počasí. Po ošetření byste měli rostlinám dodat potřebnou výživu a vhodné je také mulčování.

Zářijový řez je pak vhodný pro udržování rostlin ve správném tvaru, ale zároveň pomáhá udržovat bobkovišně zdravé. Odstranit byste měli části rostlin, které jsou napadené plísněmi nebo jinými chorobami. Starší rostliny je také potřeba zbavit příliš zahušťujících větví, což živý plot z bobkovišní prosvětlí a omladí. Kromě toho se ale zakracují i výhony, které během jara poporostly o 20 až 40 centimetrů.  

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?