Divizna velkokvětá je úžasná rostlina, která má mnoho využití. My jsme její krásu odhalili před dvěma roky, když jsme se přestěhovali na statek. Tato léčivá bylina se byla rozesetá po celé zahradě, zvláště se jí dařilo na nedodělané jízdárně pro koně, kde se zakořenila ve štěrkovohlinitém podloží.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ LÉČIVÉ ÚČINKY
Divizna velkokvětá se využívá zejména pro léčbu průduškových onemocněních, kašle či nachlazení. Pokud se u vás na podzim nebo začátkem zimy objeví nepříjemný kašel, tak sypaný čaj z divizny vám pomůže s odkašláváním – květy divizny dokáží uvolňovat hlen. Divizna má neuvěřitelné protizánětlivé účinky.
Primárním účelem divizny je léčba kašle a nachlazení, ale čaj z divizny prospívá i činnosti orgánů, jako jsou játra, slezina a brzlík. Tato bylina působí močopůdně, takže vám pomůže s vylučováním nežádoucích látek z těla.
Divizna velkokvětá vám také pomůže, když vás bolí hlava, máte závrať, trpíte nespavostí, máte zánět v ústech nebo potřebujete regulovat menstruační cyklus.
Dále se tato bylina využívá i jako obklad (příp. olej) pro zmírnění revmatických bolestí, zmírnění bolesti od křečových žil, zmenšení otoků (sušené listy), zlepšení bércových vředů či hemeroidů.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ PĚSTOVÁNÍ
Divizna velkokvětá je velmi majestátní rostlina , která může dosahovat i více než 2 m. Doba vegetace této rostliny je 2 roky. Divizna má tendenci se usazovat mezi kameny, štěrkem nebo hrubo hlinitou půdou. Divizna velkokvětá je velmi nenáročná bylina. Nepotřebuje půdu, která je bohatá na živiny a nepotřebuje ani závlahu, tzn. že pokud jí máte na zahradě, určitě k ní neběhejte s konví, nechte všechno na přírodě, ona si poradí. 😉 Divizna má velké listy, které rostou u země, dlouhý stvol a na něm úžasně velké a svítivě žluté květy, které mají léčivé účinky. Divizna velkokvětá kvete v období května až září.
DOPORUČENÍ: Pokud se rozhodnote pěstovat diviznu velkokvětou na květy, tak jí při jejím růstu seřízněte na výšku 80 cm, divizna vyžene postranní výhony, čímž navýší počet květů, které pak můžete posbírat.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ SUŠENÍ
Než přistoupíme k samotnému sušení divizny velkokvěté, tak musíme květy nejprve sklidit. Sklízení květů je snadné, nicméně je třeba si pamatovat fakt, že květy divizny velkokvěté se ráno rozvinou a večer uschnou, tzn. že sklizeň je možné realizovat během dne. My na zahradě sbíráme květy i několikrát denně. Naše zkušnost je taková, že květy divizny se rozvíjí nejenom ráno, ale v průběhu celého dne.
Ideální způsob sušení květů divizny velkokvěté je na sluníčku. V případě, že venku panuje ošklivé počasí, tak je možné květy usušit v troubě na 55 °C a nebo na větrané půdě, jako to děláme my na statku. 🙂 Samozřejmě pokud máte doma sušičku na ovoce, tak určitě můžete využít. Divizna je velmi aromatická rostlina, pokud sušíte větší množství květu, tak doporučujeme ho umístit někam, kde netrávíte tolik času, aby Vás z té pronikavé medové vůně nerozbolela hlava. Ideálně nasušené květy mají zlatohnědou barvu.
DOPORUČUJEME:
Nejlepší způsob na sušení divizny velkokvěté je ji 1/2 dne nechat sušit na přímém slunci a pak umístit do sušičky na ovoce. Jedná se o nejrychlejší a nejefektivnější způsob.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ SKLADOVÁNÍ
Divizna velkokvětá se skladuje stejně, jako většina ostatních bylinek, tzn. bez přístupu vzduchu. My doma používáme osvědčenou klasiku a to je zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem. Samozřejmě lze použít plastovou uzavíratelnou misku nebo třeba plastový obal od horčice. Nejdůležitější je zajistit, aby se ke květům divizny nedostal vzduch a nezačaly tam vznikat případné plísně.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Divizna velkokvětá nemá žádné nežádoucí účinky, nicméně panuje obecné doporučení neužívat diviznu dlouhodobě (např. více než 10 dnů v kuse). Nedoporučuje se užívat v těhotenství, aby nedošlo k negativnímu ovlivnění vyvíjejícího se miminka, zároveň také nedávat dětem do 12 let, z důvodu možné alergie. Některé herbáře uvádějí, že bychom měli věnovat zvýšenou pozornost na semena divizny, která jsou jedovatá. Každopádně pokud budeme sbírat pouze květy, nehrozí žádné nebezpečí.
DIVIZNA ČAJ
Čaj z divizny velkokvěté je jednoduchý, k přípravě toto receptu potřebujete:
- 3-4 čajové lžičky sušené divizny velkokvěté,
- sítko, do kterého umístíte sušené květy divizny,
- hrneček,
- cca 250 ml vody.
Jak postupovat?
- Do sítka umístíme sušenou diviznu velkokvětou a umístíme ji do hrnečku.
- Do hrnečku nalejeme horkou vodu, ideální teplota horké vody je 70-80 °C.
- Necháme 7-10 min. louhovat.
- Sítko vyndáme a čaj z divizny velkokvěté je hotov.
DOPORUČUJEME:
Při silném kašli nechodit do lékárny, ale udělat si poctivý čaj ze sušených květů divizny a do něho si přidat velkou žlíci domácího včelýho medu! Pokud trpíte dlouhodobým kašlem, tak doporučujeme 3x denně diviznový čaj.
DIVIZNA SIRUP
Sirup z divizny doma neděláme, ale herbáře uvádějí, že stačí nasypat do čisté sklenice květy. Pozor, květy musí být suché, nesmí být od vody ani rosy. Vlhké květy by mohly přilákat plísně a výluh by se nepodařil. Květy vrstvíme do sklenice a každou vrstvu zasypeme cukrem. Cukrem nešetříme a zasypáváme bohatě. Takto připravené sklenice zakryjeme například gázou necháme budoucí diviznový sirup pěkně louhovat na sluníčku. Skleničky nezavírejte a přikryjte prodyšnou textílií, aby mohl sirup v klidu dýchat. Necháme několik dní (i měsíců) louhovat na sluníčku. Divizna bude vypouštět nektar a začne se tvořit tmavá tekutina. Jakmile bude proces louhování hotový a budeme chtít přisladit diviznovým sirupem čaj, abychom vyhnali všechny bacily a zlepšili si odkašlávání, stačí diviznový sirup poctivě přecedit (doporučuje se použít třeba látkovou plenku) a šup s ním do čaje, kde jeho sladká chuť zastoupí med a pomůže nám se zahřátím a v boji proti zánětu průdušek a dalším neduhům. Navíc je jisté, že všichni tenhle sladký nápoj budou zaručeně milovat! Při kašli se doporučuje užívat i diviznový sirup samotný – 3x denně jedna lžíce. Diviznový sirup se uchovává v zavřených sklenicích v temnu a pokud jste při jeho přípravě nic nezanedbali, vydrží i několik měsíců v pokojové teplotě, aniž by vyžadoval sebevětší pozornost.
DIVIZNA PRODEJ
Diviznu jsme měli na naší zahrádce prvně za plevel, který se šíří snad více, než kopřivy. Pak nás ale překvapilo, že v některých zahradnictvích je možné pořídit si semena divizny. Kdo by přece dobrovolně chtěl “plevel” na svoji zahradu? Když jsme zjistili pak více informací, je mi až studno, do jaké kategorie jsme si v hlavách tuhle krásku zařadili. Je možné si pořídit semena divizny. K sehnání jsou v některých zahradnictvích, některé zahradnictví mají semena divizny v nabídce i ve svých e-shopech. A kdo nemá možnost si vypěstovat vlastní diviznu, je možné zakoupit i sušené květy divizny, které v nabídce má většina e-shopů, prodávajících přírodní medicínu, bylinky a čaje. Pro zajímavost jsem koukala i na cenovou nabídku za sušené květy a pohybuje se kolem 30 Kč za 10 g. Zároveň jsou sušené květy divizny často přítomny v různých bylinných směsí na výrobu čaje. Například plicní čaj.
DIVIZNA ŠKŮDCI
Nejčastějším škůdcem, který napadá diviznu je mozaika divizny. Jedná se o virové onemocnění, které se velmi rychle šíří na další rostliny. Poznáme ho podle mozaikovité listové čepele. Způsobuje zakrnění rostliny, květenství napadených rostlin nedosahují typické velikosti a jsou malá. Napadenou rostliny je lepší hned odstranit, aby nedošlo k dalšímu šíření.
Někdy divizny poškozují také housenky – kukléřka diviznová a šedavka diviznová.
DIVIZNA LISTY
Listy divizny mají také léčivé účinky. Čerstvé listy se používají jako obklady při revma, mají pozitivní vliv na bolest svalů a i na špatně hojící se rány. Listy divizny můžeme také usušit a jako čaj ho mohou ženy pít při problémech s hormonální nerovnováhou a slabou menstruací, někdo odvar používá i jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní.
Nálev vzniklý smícháním květu s listem (poměr 1:2) působí také jako přírodní projímadlo.
DIVIZNA SAZENICE (SEMENA)
Sazenice divizny je možné, podobně jako přímo semena divizny, zakoupit v některých zahradnictvích. V nabídce jsou zakořeněné rostlinky v nádobě, vegetatitvně množené. Koupit je můžete například zde, nebo zde. Cena sazenic divizny se pohybuje kolem 40 Kč za sazenici.
DALŠÍ DRUHY DIVIZNY
- Velkokvětá
- Malokvětá
- Černá
- Brunátná
- Sápovitá
- Švábovitá
- Ozdobná
CO POMÁHÁ NA KAŠEL?
Milujeme sbírání bylinek, které rostou kolem nás a rádi využíváme jejich pozitivní vlastnosti na lidské zdraví při léčbě různých nemocí. Někdy je zbytečné chodit do lékárny a cpát do těla spoustu synteticky vyrobených léků, když příroda zadarmo nabízí spoustu alternativ. A zrovna nabídka bylinek, které pomáhají při léčbě nepříjemného kašle je vskutku obrovská. Zkuste například: jitrocel, lípa, mateřídouška, tymián, podběl, bez černý..
Při sběru bylinek se navíc nadýcháme čerstvého vzduchu, strávíme čas v přírodě, psychicky si odpočineme v této hektické době a když si zkusíme nasušit a vyrobit vlastní produkt, ten pocit je k nezplacení. Tak s chutí do sběru!
Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku či YouTubu!