Kdy a jak správně sklízet Česnek?

Sklizený česnek

Podařilo se vám vypěstovat bohatou úrodu česneku, ale teď si nevíte rady, jak tuto oblíbenou surovinu správně uskladnit, aby nedošlo k jejímu znehodnocení? Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak česnek uchovat pro další použití. Prozradíme, kdy je vhodný čas na sklizeň česneku, jak česnek sušit.  

 

Kdy sklízet česnek?

Česnek se sklízí během letních měsíců, zhruba od začátku června do poloviny srpna. Vždy ovšem záleží na konkrétní odrůdě, kterou jste se rozhodli pěstovat, a samozřejmě i na dalších faktorech, jako jsou klimatické podmínky v dané oblasti. Dejte si pozor na předčasnou sklizeň, která může způsobit řadu problémů při sušení, ale i na pozdní sklizeň, kdy se již cibule v zemi rozvírají a rozpadají.

Podoba sklizně pak závisí i na tom, zda pěstujete paličáky, nebo dáváte přednost nepaličákům. Paličáky se sklízejí ve chvíli, kdy rostliny mají ještě 5 dužnatých listů (mohou být žluté, ale ne suché). Řídit se pak můžete i tvarem květního stvolu u rostlin, které jste nechali neodhlávkované. Ten totiž nejprve roste vzpřímeně, později se začíná kroutit, a když česnek dozrává, opět se částečně napřímí.

Pokud jste na své zahrádce vysadili nepaličáky, vhodnou chvíli pro sklizeň česneku poznáte podle toho, že nať poloviny pěstovaných rostlin polehá na zem. Mějte také na paměti, že termín sklizně nemusí být pro všechny pěstované odrůdy česneku stejný. Čas, kdy je nejlepší rostliny ze země vytáhnout, může navíc ovlivnit i počasí, které daný rok panovalo.

 

Jak sklízet a sušit česnek?

V závislosti na odrůdě se prvních stroužků můžete dočkat zhruba za 16 až 36 týdnů. Na kyprých půdách se paličáky jednoduše vytahují ze země bez použití nářadí. Pokud pěstujete česnek na menší ploše (na vlastní zahrádce), ideálním pomocníkem budou rycí vidle. Pro sklizeň na větších plochách se pak využívají různé druhy podorávačů.

Vytažený česnek rozhodně nenechávejte ležet na záhonu, kde bude vystavený přímým slunečním paprskům. Za velice krátkou dobu by totiž vlivem přílišného žáru došlo k jeho znehodnocení a žádné česnekové jídlo byste si už nepřipravili. Místo toho jednotlivé cibule očistěte od hlíny, za nať je opatrně svažte a pověste je na teplé a vzdušné místo ve stínu, kde česnek vyschne. Nikdy o sebe však cibule neotloukejte.

Pokud jste dostatečně zruční, můžete vyzkoušet tradiční způsob sušení česneku a z jednotlivých rostlin uplést copy nebo věnce. Stonky jsou v době sklizně stále pevné, ale zároveň dostatečně pružné a ohebné, takže by to mělo jít poměrně jednoduše. Stačí vybrat jednu rostlinu jako základ a kolem ní postupně obtáčet další rostliny takovým způsobem, že nová se vždy přeloží a přitiskne k té předchozí.

Když se vám podaří splést z rostlin věnce nebo copy, každá jednotlivá hlavička bude na vzduchu, takže správně proschne. Nemáte-li však odvahu pustit se splétání, stačí, když svážete dohromady zhruba 10 až 20 kusů česneku. Poté je hlavičkami dolů zavěste na stinné místo, kde dobře proudí vzduch (ideálně tedy v průvanu).

Mezi nejlepší místa na sušení česneku patří stodola, půda nebo chodba. Pozor si ovšem dejte na závěs těsně pod střechou, kde mohou teploty vyšplhat příliš vysoko. Česnek můžete sušit i bez natě, a to v bedýnkách, na dřevěné či hliněné podlaze nebo třeba na roštech. I v takovém případě ale musíte zajistit, aby na vybraném místě dostatečně proudil vzduch. Nezapomeňte také odřezat kořeny, ale ponechte je alespoň půl centimetru dlouhé.    

 

Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku  či YouTubu!

Instagram_logofacebook_logoYoutube logo

 

 

CO NA TO ŘÍKÁTE?