Patizon (latinsky Cucurbita pepo var. patissoniana) je zelenina, která představuje jeden z kultivarů tykve obecné. Je to tedy příbuzná oblíbených dýní, ale také cuket nebo kapaček. Poznáte ji přitom na první pohled, a to podle plodů ve tvaru zploštělého disku, které připomínají létající talíř. Mohou mít různé zbarvení, od bílé přes žlutou či oranžovou až po temně zelenou.
Patizony se dají efektivně pěstovat na českých zahrádkách, přičemž poslední dobou opět získávají na oblibě, a to hlavně kvůli své nenáročnosti či obsahu zdraví prospěšných látek. Z 90 % jsou tvořeny vodou a dále zahrnují třeba betakaroten, různé vitamíny a minerály, ale i velké množství vlákniny. Neobsahují naopak žádný cholesterol a velice nízký je i podíl sacharidů.
Jak jíst patizon?
Pěstitelé většinou doporučují sklízet patizony v období od poloviny července do září. Dopřát si je můžete prakticky kdykoliv, jakmile na ně dostanete chuť. Ze začátku byste však měli sbírat nezralé plody, a to hned několik dní po odkvětu, abyste podpořili další kvetení a zvýšili úrodnost svých rostlin. Teprve později můžete nechat uzrát i několik větších patizonů, které uschováte na zimu.
Mladé patizony se dají konzumovat i se svou tenkou slupkou a semínky. Čím jsou nicméně plody starší (ty zralé poznáte tak, že při poklepání zní dutě), tím tvrdší jejich slupka bývá. Později se již špatně krájí, takže budete potřebovat ostrý nůž. U vyzrálejších plodů, které plánujete tepelně zpracovat, můžete slupku oloupat, ale i ponechat na místě, pouze odstraňte semínka a měkký vnitřek.
Jak chutná patizon?
Přemýšlíte o tom, že byste vyzkoušeli nějaký zajímavý recept na patizon? V tom případě vás nejspíš zajímá, jakou mají tyto plody vlastně chuť. Patizony obecně chutnají nasládle a připomínají jiné druhy tykví. Jsou ovšem jemnější než dýně, které se v kuchyni hojně používají, a naopak o něco výraznější než cukety. Na rozdíl od nich jsou také méně vodnaté.
Sledujte náš příběh života na venkově na našem Instagramu, Facebooku či YouTubu!